CUMHURBAŞKANI KİM OLMALI?

CUMHURBAŞKANI KİM OLMALI?
ÖNÜMÜZDE İKİ ZORLU SEÇİM SÜRECİ VAR. BİRİ CUMHURBAŞKANLIĞI, DİĞERİ GENEL SEÇİM. ÜLKENİN KADERİNİ ETKİLEYECEK BU SEÇİMLERLE İLGİLİ KAMUOYU NE DÜŞÜNÜYOR?

Elbette, birçok anket yapılıyor, yapılmaya da devam edecek.
Ancak bunların bir kısmının, kamuoyunu yönlendirme amacıyla yapıldığı ortada. Elbette ki, hiçbir partiye sırtını yaslamayan, bu işin profesyonelleri de var. Bunlar, isteyen kuruluşa araştırma yapıyor, sonuçları ortaya koyuyor. Araştırmayı yaptıran kuruluş, sonuçtan memnunsa bunları bazen kamuoyuyla paylaşabiliyor, tersi durumda ise ayağını denk alıyor.
Dergimizin yayın kurulu üyesi ve aynı zamanda BUPAR araştırma şirketinin sahibi olan Erdal Akaltun da, son günlerde kapsamlı bir araştırma yaparak Bursa’daki seçmenin nabzını tuttu.
Hemen birçok konunun ele alındığı bu araştırmanın sonuçlarından bazılarını aktarmak istiyoruz.
EN BÜYÜK ÇİLE TRAFİK VE ULAŞIM
Toplam bin 515 kişiyle yapılan görüşmede ilk olarak, “Bursa’nın en önemli sorunu nedir?” diye soruldu?
Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’in bütün çabalarına karşın, vatandaşın en çok trafikten ve ulaşımdan yakındığı ortaya çıktı.
Vatandaşın yüzde 30’a yakını trafik derken, yüzde 20 civarında da ulaşımın en önemli sorun olduğunu söylüyor.
Yolların bozuk ve yetersiz olmasından yakınınlar, yüzde 10’luk bir kesimi oluşturuyor.
Sonuçlara bakılırsa, ki, yüzde 60’lık bir oran ediyor; yerel yönetimlerin, makyaj hizmetleri bir yana bırakıp insanları gerçekten “ulaştıran” bir ulaşım çabasına girmesi gerekiyor. Çünkü Bursa’da özel otomobili olmayanların bir yerden bir başka yere ulaşması için çektiği zorluklar, işkenceye dönüşmüş durumda. Köprülü kavşaklar trafiği rahatlatmış görünüyor ancak, kavşaklara çıkan yollar yeterli gelmiyor. “ulaştıran ulaşım” sloganını bulanların stratejilerini de gerçekleri ortaya koyarak belirlemeleri şart.
Araştırmada, “Son bir ay içinde en çok hangi konuda konuştunuz?” diye çok ilginç bir soru var.
Orada da trafik ve ulaşım birinci plana çıkıyor. Çok ilginçtir, bu araştırmaya bakıldığında halkın gündemi ile medyanın gündeminin farklı olduğunu çok net görüyorsunuz.
Örneğin, Bursa’nın çok önemli sorunu gibi sunulan “kent meydanı” konusunda halkın sadece yüzde 1’i ilgi gösterip konuşmuş.
AB’YE HAYIR
Araştırmanın belki de en çarpıcı sonuçlarından biri halkın Avrupa Birliği’ne bakışının değişmiş olması. Bursalılar, Avrupa Birliği’nden umudu kesmiş durumda.
Bir halk oylaması yapılsa ve halkımıza Avrupa Birliği’ne girelim mi, girmeyelim mi diye sorulsa, yanıt “girmeyelim” olacak.
İşte oranlar…
Bin 115 kişiden 635’i yani yüzde 41.9’u Avrupa Birliği’ne “üye olalım” derken, 803 kişi, yani yüzde 53’ü “girmeyelim” diyor.
77 kişi, yani yüzde 5’i ise fikir beyan etmiyor.
Bölgesel dağılıma bakıldığında, (doğum yerleri itibariyle) sadece Bulgaristan göçmenlerinin önemli bir bölümü AB’ye girmekten yana. Bursalılar dahil, diğer illerden gelip Bursa’da yaşayanlar ise “girmeyelim” diyor.
Aynı sorunun devamı sayılacak bir başka soru daha var. Ona verilen yanıtlardan da neden AB’ye girilmesinin istenmediğini anlamak mümkün.
Halkımızın yüzde 85’nin AB’yi istememesinin gerekçesi, Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerden istemediği bazı şeyleri bizden talep etmesi. Çifte standarda karşı çıkıyor halkımız.
Bu da çok önemli bir sonuç. Çünkü, Avrupalı yetkililer böyle davranmaya devam ederse, AB karşıtlarının oranı daha da yükselebilir.
GÜVENİLİR KURUMLAR
Hemen her araştırmada yurttaşlarımıza, “kime, hangi kuruma güvendiği” şeklinde sorular da yöneltilir. Değerlendirmeler aşağı yukarı aynı çıkıyor. Bu araştırmada yüzde 72 ile ordu-asker yanıtı birici sırada. Onu yüzde 50 ile Cumhurbaşkanlığı makamı izliyor. Üçüncü sırada yine bir atanmışlar grubu, emniyet-polis çıkıyor.
En az güvenilen kurumların başında ne yazık ki, medya sektörü geliyor. Medyanın güven duyulan kurumlar sırasında aldığı oran sadece yüzde 12… Medya ile sonunculuğu paylaşan kurum ise sendikalar…
DOSTUMUZ VE DÜŞMANIMIZ KİM?
Aynı araştırmada, “ülkemizin dostları ve düşmanları kimlerdir?” sorusu da soruldu. Yanıtlar beklediğimiz gibi…
Birinci sırada düşman, yüzde 57 ile ABD. ikinci sırada AB ülkeleri görünüyor. Üçüncü sırada ise yüzde 20 ile Yunanistan. Sonra bildiğimiz tablo…
Dostlar sıralamasında birinci sırayı “Türk’ün Türk’ten başka dostu yok” alıyor. Orada ilginçtir Pakistan ikinci sıraya yerleşiyor. Türk cumhuriyetleri daha sonraki sıralarda…
Araştırmada çok tuzak bir soru var. “Türkiye’nin geleceği için işbirliği yapması gereken ülkeler hangileri?” diye sorulmuş.
Ağırlıklı olarak yüzde 57 ile Türk cumhuriyetleri çıkıyor. İkinci sırada yüzde 14 ile Ortadoğu ülkeleri var. Avrupa ülkeleri ancak üçüncü sırada. AB’ye olan tepki burada da görülüyor. Sadece AB’ye karşı da Türk halkı kinlenmiş. ABD ile işbirliği isteyenlerin oranı sadece yüzde 1…
CUMHURBAŞKANI KİM OLMALI?
Gelelim güncel konulara…
BUPAR; “sormuş kim cumhurbaşkanı olsun” diye…
Yüzde 22 ile Bülent Arınç birinci sırada. Recep Tayyip Erdoğan yüzde 11 ile ikinci sırada geliyor.
Arınç’ın Tayyip Erdoğan’ın önüne geçmesi manidar bir durum.
Aslında bu sonuç çok şaşırtıcı da değil. Tayyip Bey’in cumhurbaşkanı olmamasını isteyen iki kesim var. Sevenler ve sevmeyenler. Sevenler, başbakan olarak partinin başında kalmasını isterken; sevmeyenler, aman cumhurbaşkanı olmasın diye istemiyorlar.
Nitekim, bir sonraki soruda durum daha da netleşiyor.
“Tayyip Bey’in cumhurbaşkanı olmasını ister misiniz?” sorusuna karşılık, yüzde 19 evet derken, yüzde 69 hayır yanıtını vermiş.
Doğum yerleri itibariyle bakıldığında Bulgaristan göçmenlerinden Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasını isteyen tek bir kişi bile yok. Burada belirtilmesi gereken bir sonuç, Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır’ın binde 6 oy alması. Oysa ANAP Genel Başkanı bile Yalçınbayır’ı cumhurbaşkanı olarak önermişti.
Bursa kendi yetiştirdiğine sahip çıkmıyor demek ki…
KADROLAŞMA ENDİŞELENDİRİYOR
AK Parti’ye yönelen en büyük eleştirilerden biri kadrolaşmaya ilişkin olan. Araştırmada Bursa halkına bu da soruldu. Halkın yüzde 47’si atamaların siyasal amaçlı yapıldığı düşüncesinde. Sadece yüzde 19’u bu atamaların objektif kriterlere göre yapıldığına inanıyor. Bu oranlara bakıldığında AKP seçmeni bile aynı kanıda.
MİLLETVEKİLLERİNİN DURUMU
Bursa milletvekilleri açısından durum pek parlak değil. “Parlamentodaki mevcut milletvekilleri sizi yeterince temsil ediyor mu?” sorusuna karşılık, yüzde 31 “evet” derken, yüzde 50’nin üzerinde bir çoğunluk “hayır” diyor.
İL BAŞKANLARI NE KADAR TANINIYOR?
Ankette, siyasi partilerimizin il başkanlarının tanınma durumları da soruldu. Hayrettin Çakmak, yüzde 30 ile birinci sırada ikinci sırada yüzde 14 ile MHP il başkanı Necati Özensoy yerleşmiş durumda… İlginçtir ANAP’lı Orhan Efe, hem CHP İl Başkanı Abdullah Özer’i hem de DYP İl Başkanı Harun Akın’ı geçmiş bulunuyor. Harun Akın’ın yüzde 8’le sonlarda yer alması, DYP’nin Bursa’daki durumunu da göstermesi açısından çarpıcı.
HÜKÜMET BAŞARILI MI?
BUPAR’ın yaptığı araştırmada hükümet enflasyon alanında başarılı bulanların oranı yüzde 45, başarısız bulanların oranı da yüzde 44.
Görüldüğü gibi, enflasyonda bile bunca gerilemeye karşın, yurttaşımız, hükümeti ancak kıl payı farkla başarılı olarak değerlendiriyor.
Bu da gösteriyor ki, AK Parti ekonomik alanda yaptıklarını iyi anlatamamış.
Tayyip Erdoğan’ı başarılı bulanların oranı yüzde 42 gibi yüksek bir düzeyde çıkarken, ekonomik alanda hükümeti başarısız bulanların oranı yüzde 50’ye yakın bir oran teşkil ediyor.
VE SİYASAL TABLO
Araştırmanın kuşkusuz en önemli sonucu, siyasal verilere ilişkin olanı. Bu Pazar bir seçim yapılsa sonuç ne olur diye soruldu. Alınan yanıtlara bakıldığında, AKP’nin Bursa’da egemenliğini sürdürdüğü açıkça belli oluyor.
3 Kasım 2002 ile 28 Mart 2004 seçimlerine bakıldığında AK Parti oylarında düşüşler olduğunu açık. Ancak yine de yüzde 38 oy oranıyla tartışma götürmez şekilde birinci.
İkinci parti kıl payı ile CHP görünüyor. Onun da oy oranlarında diğer seçimlere göre bir düşüş var.
Ancak, en büyük sürprizi Genç Parti yapmış durumda. Yüzde 13.1 ile CHP’nin hemen altında üçüncü parti konumuna ulaşıyor. 3 kasım seçimlerine göre önemli bir artışı ifade ediyor.
Bu araştırmaya göre DYP oylarında da önemli bir kıpırdanma görülüyor. Yüzde 12 ile dördüncü parti konumunda ama 3 Kasım seçimlerindeki tabloya bakarsak, kıpırdanma var.
MHP Bursa’da güçlü değil. Ama yine de önemli bir oy artışı sağlamış durumda. 3 Kasım seçimlerinde 6.6 oy oranından, 7.9’a ulaşmış durumda.
Yeniden anımsatmak isterim ki, bu tablo günümüzdeki durumu gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve sonrasında ortaya çıkacak siyasal konum, partilerin oy oranlarında önemli değişimlere yol açabilir.

 Yazar : Yüksel BAYSAL Tarih : 04/2007

   

En Son Yazılar
“İNEGÖL’Ü MOBİLYA MARKALARININ ŞEHRİ YAPACAĞIZ” 06/2007
CUMHURİYETİN KAZANIMLARININ KAYBEDİLMESİNDEN KAYGILIYIM” 04/2007
OBJEKTİFLERİN ARASINDAN BURSA 04/2007
PLATO KADERİNE TERK EDİLDİ 04/2007
“KRAMPONLA YALIN AYAĞIN YARIŞTIĞI NERDE GÖRÜLMÜŞTÜR?” 04/2007
BURSA’DA BİR YILDA ON MİLYONU AŞKIN HASTA 02/2007
CARGİLL SORUN OLMAYA DEVAM EDİYOR 02/2007
27 MAYIS İHTİLALİ VE BİR TARİHİ ÇINAR: RECEP KIRIM 06/2006
OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE 06/2006
CARGİLL BURSA’YA İHANETTİR!... 06/2006
TURHAN TAYAN’DAN AKP’YE ELEŞTİRİ OKLARI 03/2006
ŞAİR NAZIM HİKMET GEÇTİ 03/2006
MEHMET ALİ İNAN OKUMAYI IŞIKLI BİR YOLDA YÜRÜMEYE BENZETİYOR 03/2006
DOKUMACI NAZIM HİKMET 03/2006
BURSA’NIN SOYADI SU, RENGİ YEŞİL BEYAZ 03/2006
“POLİTİKADA EN UYUMLU OLAN EN TEPEYE TIRMANIR!” 03/2006
RAİF KAPLANOĞLU, YILLARDIR KAYBOLAN ZAMANIN PEŞİNDE… 01/2006
Niyazi Menteş’i kaybettik. 01/2006
70’Lİ YILLARDAN 2000’LERE BİR SİYASET YOLCUSU… 01/2006
“ÜZÜM İDİLER ŞARAP OLDULAR” 01/2006
“HEY BURSALI BURSALI BELİ İPEK KORSALI” 01/2006
BALKANLAR VE GÖÇ 01/2006
HAYATİ KORKMAZ’IN NEVİ ŞAHSINA ÖZEL SİYASET YOLCULUĞU 11/2005
HAKAN KÖKSAL “YAZDIĞI YERDEN PARA KAZANIYOR!” 11/2005
“BAT-ÇIK’LARA TAKILDIK KALDIK” 11/2005
DEĞERLİ AĞABEYİM 11/2005
BURSA’NIN BANGLADEŞLİLERİ 11/2005
ŞEFFAF MUTFAK DÖNEMİN BAŞLADI TEMİZLİĞİN YENİ ADI: 11/2005
GÜMÜŞHANE 09/2005
SULAR ŞEHRİ BURSA 09/2005
PROF. MUSTAFA DURAK 09/2005
KARA’NIN VERDİĞİ BEYAZ DERS 09/2005
HÜZÜNLER KENTİ 09/2005
NİLÜFER DERESİ, GÖKSU GİBİ OLACAK 09/2005
BENER ÖZCAN İKİNCİ HAYATINI BİR GEZGİN OLARAK YAŞIYOR 09/2005
BURSA KÜLTÜR YOLU CANLANDIRMA PROJESİ 07/2005
DOĞUNUN VE BATININ BİLGELERİ 07/2005
OKUR YAZAR BİR YOLCU 07/2005
HATIRLA SEVGİLİ AK PARTİ 06/2007
CELAL BAYAR VE BURSA 06/2007
MİLLİYETÇİLİK KİMİN İDEOLOJİSİDİR? 04/2007
TABULAR RAFA, DEMOKRASİ MEYDANA 04/2007
CUMHURBAŞKANI KİM OLMALI? 04/2007
BURSA’DA BİR YILDA ON MİLYONU AŞKIN HASTA 02/2007
YASALAR MI DEĞİŞMELİ KAFALAR MI? 02/2007
FARUK ÇELİK RÖPORTAJI 02/2007
RECEP ALTEPE RÖPORTAJI 06/2006
LAİKLİK ÇATIŞMA ARACI OLDU 06/2006
BURSA’DAN NAZIM GEÇTİ Mİ? 03/2006
GELECEĞİMİZİN TEMİNATI ÇOCUKLAR 03/2006
SEVİLEN VE BUDANAN ADAM TURHAN TAYAN 01/2006
BURSA’DA DOĞALGAZ REZALETİ 01/2006
ANKARA’YA YOLU DÜŞENLERE ÇAĞRI 11/2005
BURSA’DA İPEK, HEREKE’DE HALI 01/2006
UNUTULAN BURSA’DAN İZLENİMLER 11/2005
MEDENİYET PROJESİ AVRUPA BİRLİĞİ 11/2005
KARADENİZ’İN ÖZ EVLADI 09/2005
MEYDANSIZ ŞEHİR, HEYKELSİZ MEYDAN OLMAZ 09/2005
İSLAMCILAR SAHİDEN DEĞİŞTİ Mİ? 09/2005
KİMLERİN EİNSTEİN’I VAR? 07/2005
TAHTAKALE’YE GÜZELLEME 07/2005
“ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA!” 07/2005
MİNİKLERİN GÖZÜNDE DÜNYA 07/2005
DÖNEMİN İÇİŞLERİ BAKANI MEHMET GAZİOĞLU SİVAS’I UNUTAMIYOR: 07/2005
KENT MEYDANINA KAVUŞUYOR… 07/2005
İLK KURTARILACAK, DOĞAL ALANLAR 07/2005
DEMOKRAT BAKIŞ’A İNCE BİR BAKIŞ 07/2005
FUAT SAKA RÖPORTAJI 07/2005
ERDEM SAKER 07/2005
ONLAR BİZİ İSTİYORDU! 06/2005
AYDINLANMA VE DİN 06/2005
1.LEYLEK ŞENLİĞİ KUTLANDI! 06/2005
TAŞIN IZDIRABI 06/2005
MUSTAFA KARA 06/2005
MUTFAKTAN MİTİNGE… 06/2005
KİM BU DEDE? 06/2005
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HİKMET ŞAHİN : 06/2005
DOĞUNUN VE BATININ BİLGELERİ 06/2005
“BU MEMLEKET BİZİM… BİZİM DOSTLAR BİZİM” 06/2005
BKSTV GENEL SEKRETERİ AKİF KOÇYİĞİT: 06/2005
44. BURSA FESTİVALİ 06/2005
ŞEHRİN İÇİNDEN İMPARATORLUK GEÇTİ 05/2005
METAL FIRTINA’DA YANITLANMAYAN SORULAR? 05/2005
KEMAL EKİNCİ 05/2005
KARŞINIZDA BURSA ODA ORKESTRASI! 05/2005
İÇ BAHARINIZ DAİM OLSUN 05/2005
BURSA’DA YAŞAYAN BİR İLİŞKİ AVCISI : HAKAN AKDOĞAN 05/2005
10 DAKİKA ARA!!! 05/2005
Mehmet Gedik Röportajı 06/2005
Ertuğrul YALÇINBAYIR Röportajı 05/29/2012
YERYÜZÜNÜN LANETLENMİŞ HALKI YAHUDİLER 05/29/2012
DEMOKRAT DEVLET 05/29/2012