NİLÜFER DERESİ, GÖKSU GİBİ OLACAK

NİLÜFER DERESİ, GÖKSU GİBİ OLACAK
Göçlerin, nüfus artışının, trafiğin sıkıştırdığı Bursa, son yıllarda giderek kan kaybediyor. Ne yazık ki, işbaşına gelen belediye başkanları ve siyasetçiler, ihmal edilmiş bu kenti ayağa kaldırmakta zorlanıyor.
İşte Bursa’nın bel kemiğinin kırıldığı bir dönemde, Tayyip Erdoğan rüzgarıyla ezici bir üstünlükle Hikmet Şahin belediye başkanı oldu. Tek parti iktidarının desteğini arkasına alan Hikmet Şahin 18 aydır iş başında.
Daha önce iki dönem İnegöl’de Belediye Başkanlığı yapan deneyimli siyasetçi Hikmet Şahin’le yaşam öyküsünü ve Bursa’nın sorunlarını konuştuk.
İşte sorular ve yanıtlar.
Şu Bağdat Üniversitesi mezuniyeti ile başlayalım mı Sayın Başkan?
1969-70 öğretim yılında Bursa İmam Hatip’ten mezun oldum. O yıl üniversiteyi kazanamamıştım. 1974-75 yılları arasında Bağdat Üniversitesi Arap Dilleri bölümünü bitirdim. Geldikten sonra İnegöl İmam Hatip Lisesi’nde 10 yıldan fazla meslek dersleri verdim. Ancak, aile olarak iş hayatını seven bir yapım var. Çünkü ailem iş hayatının içindeydi. 1986 yılında öğretmenliği bırakıp, ticarete atılınca, RP’den siyaset teklifi geldi. Ve biz kendimizi İl Müfettişi olarak siyasetin içinde bulduk. 1994 yılından sonra da iki dönem belediye başkanlığı yaptım.
Adaylık sürecini anlatır mısınız?
Bursa Belediye Başkanı olmayı kafama koymuştum. O nedenle 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olmadım. İki sene evvel evimi Bursa’ya taşıdım. Sandık temayülünde de birinci çıktım.
Sayın Başkan, hizmet yapmada öncelikleriniz nelerdir? Kentin en acil çözüm bekleyen sorunları konusunda sizin bakış açınızı öğrenebilir miyiz?
Birinci önceliğim ulaşım sorunlarının çözümüdür. Görüyorsunuz, İhtisas Kavşağı bitti, Orhaneli kavşağını açtık. En kısa zamanda Merinos Kavşağını da yapacağız. Bütün bunlar ulaşımın damarlarını açacak.
Acemler Kavşağı…
Acemler köprülü kavşağında süreç devam ediyor. Onu da kısa zamanda çözeceğiz.
Ulaşım konusunda bir planınız var mı? Erdem Saker, 1999 yılında Dünya Bankası kredisiyle hazırlattıkları bir master planı olduğunu söylüyor. Siz neye göre yapıyorsunuz?
Geçmiş yöneticilere teşekkür ederim, ancak İhtisas Kavşağı için vatandaş, “madem 4 ayda sapılabiliyordu da neden yapılmadı?” diye soruyor. Ben icraat adamıyım, eylem adamıyım. 89’da şöyle oldu, 99’da böyle oldu, ben ona bakmam.
Yani, bir plan program yok mu, ben yaptım olduyla olur mu?
Ben yaptım oldu diye bir şey yok. Bunların hepsi buzdolabında durmuş, ne kıymeti var. O işi yapman önemli. Bu planları 1999’da duruyordu da, nerdeydi bu belediye başkanları? 1999’dakiler konuşacaklarına iş yapsaydılar.
Saker’in bir önerisi vardı?
Kardeşim! Siz burada Erdem Saker’i mi konuşuyorsunuz, hizmeti mi? Ne yapmak istiyorsunuz? Ne alakası var Erdem Saker’le. Benimle mi röportaj yapıyorsunuz Erdem Saker’le mi? Onu bana söyleyin. (Burada teyp kapanır, ayrıntılarına burada girmeye gerek yok ama epeyce gerilimli bir tartışmanın ardından yeniden konuşma başlar)
Sn. başkan Acemlerdeki düğüm nasıl çözülecek?
3 metre civarında boyunu düşüreceğiz. Lupları genişleteceğiz. Projeyi yaptık, karayollarına sunduk, uygun zamanda başlayacağız.
Sayın başkan, bu kavşak meselesinde biraz acele edilmedi mi? Hukuksal süreç bitmeden yolu kapatmak çeşitli eleştirilere yol açtı…
Kamulaştırmasını yaptık. İşe başladık, hukuki bir mütaala ile karşılaştık. Projede köklü bir değişiklik yaparak sorunu çözeceğiz.
Efendim, belediye bürokratlarının hukuki süreçle ilgili yeterli çalışma yapmadığı eleştirileri var?
Bu tür konularda herkes konuşabilir. Gerekli savunma yapıldı.
Madem hukuki süreçte sorun yaşandı, o halde neden geçişler açılmadı? Efendim, insanlar aylardır çile çekiyor…
Yeniden başlayacağımız için gerek görmedik.
Ali Muhittin Dinçsoy ile ilgili gizli bir protesto muydu?
Bu protestoyu halk o kadar çok yapıyor ki, ben engellemeye çalışıyorum. Bana gelen kişi, kurum, sivil toplum örgütleri yürüyüş yapalım falan diyor, ben fren görevini yapıyorum.
Demokratik tepkinin denen önüne geçiyorsunuz?
Demokratik tepkiyi koyarken, belki farklı olaylarla ve hassasiyetlerle karşılaşılabilir. Biz nezaketimizi gösterirsek, daha şık olur…
Ulaşım konusunda başka neler söyleyeceksiniz?
İstanbul-Bursa arasındaki ulaşım, Güzelyalı-Yenikapı arasındaki mesafe, feribot seferlerinin başlamasıyla 1 saat 15 dakikaya inecek. Bu çok önemlidir. Ayrıca, Uludağ kayak merkezi ile kent merkezindeki termal tesislerin entegre olması lazım. Onun için Sarıalan’a kadar olan Teleferik’in Oteller Bölgesi’ne kadar uzatılması lazım. Bu ikisi de gerçekleşiyor. Teleferiğe kişi geldiğinde kapalı otoparka arabayı koyacak ve dağa çıkacak. Bir diğer önemli ulaşım projemiz, Bursaray B Etabı ile ilgilidir. İki yıllık süreç içinde burayı bitirmeyi hedefliyoruz. Bundan sonraki hedefimiz Bursaray’ı üniversiteye götürmek. Bu konuda projelerimizi bitirdik, onay aşamasındadır. Kredi arayışımız sürüyor.
Devlet garantisiyle değil mi?
Evet
Sayın Başkan, Bursaray’ı yapan konsorsiyum, daima farklı fiyatlarla belediyenin karşısına çıktı. Biz B etabıyla ilgili olarak gerek süre, gerekse maddi anlamda bir garanti aldınız mı?
Bizim konsorsiyumda ortağı değiştirmemizin nedeni, ifade etmiş olduğunuz konulardır. Ancak, iş başlayınca karşımıza neler çıkacak, bunu şimdiden kestirmek mümkün olmayabilir. Ama bu tür sorunlar yaşandığı için çok dikkatli ve tedbirli oluyoruz.
Özellikle farklı bir bütçe gelmemesi konusunda…
55 milyon Euro ile bu işi sonuçlandıracağız.
İnşallah! Bu arada kent içi trafik konusunda neler yapılacak, onu öğrenebilir miyiz?
Mevcut sinyalizasyon sistemi değiştirilerek, trafiğin yüzde 30 oranında daha iyi akması sağlanacak.
Özel otobüsler, minibüsler kalkacak mı?
Hayır. Minibüslerin azaltılması konuşulabilir de, özel halk otobüsleri devam edecek. Ulaşım devamli belediyelerin sırtında mali yük.
Belediye başkanlarının hayalidir. Atatürk Caddesi’ni trafiğe kapatmak. Sizin böyle bir hayaliniz var mı?
Öyle bir hayalim yok. Gerçekleşmez çünkü… ama benim orada farklı bir hayalim var. Yeni Karamürsel mağazasının önünden Ulucami’nin önüne kadar mevcut binaların kaldırılması, tarihi dokunun meydana çıkması… Ama zor… Gerçekleşirse muhteşem bir şey olur.
Peki, Çekirge-Yeşil hattında bir tramvay düşünülebilir mi?
O değil de, iki yıl önce Fransa’nın Nice şehrine gitmiştim. Lastik tekerlekli bir nostaljik amaçlı bir tren var, sahilde rehber eşliğinde turistleri dolaştırıyor. Böyle bir şey düşünülebilir.
İHALE SORGULAMASI
Hikmet Şahin ile olan söyleşimizin epey gerilimli geçtiğini ifade etmeliyim. Bizim Saker’le bağlantılı sorularımıza sinirlenen Başkan Şahin, o dönemde belediyede görev alıp almadığımızı sordu.
Şu belli oldu ki, Başkan Şahin’in eleştiriyle arası pek iyi değil. İşte tam bu noktada ihaleleri soruyoruz.
Kavşak ihalelerinin aynı firmaya gitmesi kafalarda soru işareti yaratıyor?
Şu anda bu arkadaşlar, Bursa’da çalışmaya, tempoya vakıf olmuş arkadaşlar, tabii ki, kaça kurtaracağını çok iyi hesaplıyorlar. Uygun bedel verip alıyorlar.
1/25 binlik ihalesiyle ilgili olarak da eleştiriler var. Tek firmanın girdiği, astronomik fiyatlarla alındığı şeklinde eleştiriler var.
Sanıyorum ihalede 4 kişi dosya aldı. Biri girdi ve aldı.
Rakam yüksek değil mi?
Her şey söylenir. Belediyecilik böyledir.
Bunların söylenmesine, telaffuz edilmesine engel olmak…
Hayır, hayır, hayır. Bu tür işlerde devlete verilen miktarlar var; vergisi var, algısı var. Öyle her şey konuşulduğu gibi değil.
1/25 binlikle ilgili nasıl bir sonuç ortaya çıkacak?
Bizim istediğimiz planlı bir kent. Büyükşehir sınırları içerisinde tanımsız ve tarif edilmemiş alan kalmasın. İki yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Bu işi yaparken, ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği halindeyiz.
MERCEDES VE KONUT
Başkan Şahin’e kamuoyunda yöneltilen eleştirileri bir kez daha hatırlatıyoruz.
Mercedes?
Mercedes iyi bir araba… Büyükşehir’e yakışır.
Besaş’tan alınması?
Bundan önce de Erdem Saker Bey Besaş’tan almıştı. Bu da öyle oldu.
Konutta yapılan düzenlemeler?
Başkanlık konutu halka aittir. Bugüne kadar belediye başkanlarının tamamı orda oturdu ve ben de orada oturuyorum. Tabii ki, yinelenecektir, tadil edilecektir, bunlar doğal şeylerdir.
Oraya harcanan para israf değil mi?
Yahu siz istediğiniz şekilde soruyu sorabilirsiniz. Ama Büyükşehir Belediye Başkanı orada kira bedeli ödeyip kalıyor.
NİLÜFER DERESİNİN İSLAHI
Söyleşinin bir bölümünde Bursa’nın kangren haline gelmiş sorunu, Nilüfer deresinin islahını soruyoruz.
Pek umutlu konuşmuyor. Doğu-Batı arıtma tesislerini bitirilmesinden sonra konunun daha da netleşeceğini ifade ediyor.
Ama bu arada önemli bir müjde veriyor.
“Bir proje hazırlatıyoruz. Üç-dört ay sonra sonuçlanacak. Önce orada olup olamayacağını görmemiz lazım. Olay şu, Porsuk’ta olduğu gibi Nilüfer’de suyu yükselterek, onun üzerine kayıklarla gezilmesi… Suyun iki tarafında kafeler, yeşil alanlar ve sosyal donatı alanı olarak halka açılması. Yalnız üç ay yeterli su gelmiyor, onun için yer altından nasıl su elde ederiz çalışmasını yaptırıyorum.”
Sadabad deresi gibi mi olacak?
Çok nefis bir şey olacak!..
HAVAALANI TARTIŞMASI
Havaalanı konusunda Hikmet Şahin, Yenişehir’in doğru bir seçim olduğunu düşünüyorum. Dünyanın her yerinde havaalanlarının kentin dışında olduğunu belirterek, oraya ulaşımın daha kolay olması konusunda hem fikir.
… Ve bu konu hakkında başkan çok net bir cümle söylüyor:
“Dün şehrin içinde rağbet görmedi. Bugün şehrin dışında rağbet görmüyor, yarın tekrar şehrin içinde rağbet görecek mi? Bu bir muamma?”
TOPLU KONUT VE BELEDİYELER
Bursa’da ciddi bir konut açığı olduğu belli. Acaba Büyükşehir Belediyesi bu konuda ne düşünüyor?
Geçen ay ben Darmsdat’taydım. 150 bin nüfusken kardeşlik anlaşması yapılmış. 35 sene evvel biz de o nüfus oranındaymışız. Dediğimi anlıyor musunuz? Şimdi nüfusumuz 2 milyonu geçti. Yoğun göç alan bir kent. TOKİ Hasanağa’da konut yaptı, talebin ne olduğunu anladık. Bu konuda özel sektörün önünü kapatmadan yapmak lazım. Hamitler tarafında hazine arazisi ve vatandaşa ait bir yeri toplu konut olarak gösterdik. Yerin belediyeye kazandırılması için çalışmalara başladık. Doğrusu bu işi TOKİ ile beraber mi yapalım, yoksa İstanbul’da KİPTAŞ modelini mi uygulayalım, net değiliz. Önce kamulaştırmaları bitirelim de, ondan sonra ne yapacağımıza bakacağız.”
TEŞKİLATLARLA SORUNLAR
Söyleşinin sonunda AK Parti teşkilatlarıyla ilişkilerini soruyoruz. Manidar bir cevap veriyor:
“teşkilatla bizim aramızda kopukluk ve soğukluk olmasını isteyenler olabilir ama öyle bir şey söz konusu değil. Biz arkadaşlarımızla uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. İlçe teşkilatlarımız siyasi faaliyette bulunuyorlar, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri de kendi faaliyet alanlarında çalışıyorlar. Herkes kendi işini biliyor.”
İNEGÖL’E UYAN BURSA’YA OLUR MU?
YÜKSEL BAYSAL
Uzun yıllardır Hikmet Şahin ile tanışırız. İnegöl Belediye Başkanlığı ödeminde, uzaktan saygılı bir şekilde izlediğim biriydi. Bir gün televizyon programına çağırmıştım son dakikada gelemeyeceğini söyleyince bozulmuştum.
O gün nedenini anlayamamıştım. Son yerel seçimlerde adaylık sürecinde gördüm ki, tıpkı Erbakan gibi tartışma gerektiren hemen hiçbir yerde olmuyor.
Ya tek başına konuşacak ya hiç…
İnegöl Belediye Başkanlığı sırasındaki başarıları inkar edilemez. Şimdi adını taşıyan Hikmet Şahin Kültürpark’ı (yaşayan bir insanın isminin parka verilmesi yanlış) başlı başına önemli bir yatırım.
İnegöl’ün muhafazakar esnafı için biçilmiş kaftandı Hikmet Şahin…
1999 seçimlerinnde çok önemli bir sınavdan geçti. Birinci sıra adayı MHP’den olmasına karşın, Hikmet Şahin ikinci kez ipi göğüsleyince, Bursa’nın yolu o zaman açıldı.
Bütün uğraşlara karşın il olmayı başaramayan İnegöl, Şahin’in üzerinden Bursa’yı fethetmeye karar verdi.
Hikmet Şahin, yatırımlarını hep o yönde yaptı.
Erbakan’ın özel ilgisine karşın AK partiye geçişi, her mobilya fuarında Recep Tayyip Erdoğan’ı getirmesiyle hedefine adım adım yaklaşıyordu.
Ve nihai karar, İnegöl’ün belediye başkanı Bursa’ya taşındı. Yaklaşık bir yıl Bursa’dan gitti ve geldi.
Bu arada Bursa’yı tanımaya çalıştı.
Başardığı pek söylenemezse de , Allah büyük, zaman çok, öğrenecektir.
Umarım o öğrenirken, Bursa kaybetmez.
 Yazar : Yüksel BAYSAL Tarih : 09/2005

   

En Son Yazılar
“İNEGÖL’Ü MOBİLYA MARKALARININ ŞEHRİ YAPACAĞIZ” 06/2007
CUMHURİYETİN KAZANIMLARININ KAYBEDİLMESİNDEN KAYGILIYIM” 04/2007
OBJEKTİFLERİN ARASINDAN BURSA 04/2007
PLATO KADERİNE TERK EDİLDİ 04/2007
“KRAMPONLA YALIN AYAĞIN YARIŞTIĞI NERDE GÖRÜLMÜŞTÜR?” 04/2007
BURSA’DA BİR YILDA ON MİLYONU AŞKIN HASTA 02/2007
CARGİLL SORUN OLMAYA DEVAM EDİYOR 02/2007
27 MAYIS İHTİLALİ VE BİR TARİHİ ÇINAR: RECEP KIRIM 06/2006
OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE 06/2006
CARGİLL BURSA’YA İHANETTİR!... 06/2006
TURHAN TAYAN’DAN AKP’YE ELEŞTİRİ OKLARI 03/2006
ŞAİR NAZIM HİKMET GEÇTİ 03/2006
MEHMET ALİ İNAN OKUMAYI IŞIKLI BİR YOLDA YÜRÜMEYE BENZETİYOR 03/2006
DOKUMACI NAZIM HİKMET 03/2006
BURSA’NIN SOYADI SU, RENGİ YEŞİL BEYAZ 03/2006
“POLİTİKADA EN UYUMLU OLAN EN TEPEYE TIRMANIR!” 03/2006
RAİF KAPLANOĞLU, YILLARDIR KAYBOLAN ZAMANIN PEŞİNDE… 01/2006
Niyazi Menteş’i kaybettik. 01/2006
70’Lİ YILLARDAN 2000’LERE BİR SİYASET YOLCUSU… 01/2006
“ÜZÜM İDİLER ŞARAP OLDULAR” 01/2006
“HEY BURSALI BURSALI BELİ İPEK KORSALI” 01/2006
BALKANLAR VE GÖÇ 01/2006
HAYATİ KORKMAZ’IN NEVİ ŞAHSINA ÖZEL SİYASET YOLCULUĞU 11/2005
HAKAN KÖKSAL “YAZDIĞI YERDEN PARA KAZANIYOR!” 11/2005
“BAT-ÇIK’LARA TAKILDIK KALDIK” 11/2005
DEĞERLİ AĞABEYİM 11/2005
BURSA’NIN BANGLADEŞLİLERİ 11/2005
ŞEFFAF MUTFAK DÖNEMİN BAŞLADI TEMİZLİĞİN YENİ ADI: 11/2005
GÜMÜŞHANE 09/2005
SULAR ŞEHRİ BURSA 09/2005
PROF. MUSTAFA DURAK 09/2005
KARA’NIN VERDİĞİ BEYAZ DERS 09/2005
HÜZÜNLER KENTİ 09/2005
NİLÜFER DERESİ, GÖKSU GİBİ OLACAK 09/2005
BENER ÖZCAN İKİNCİ HAYATINI BİR GEZGİN OLARAK YAŞIYOR 09/2005
BURSA KÜLTÜR YOLU CANLANDIRMA PROJESİ 07/2005
DOĞUNUN VE BATININ BİLGELERİ 07/2005
OKUR YAZAR BİR YOLCU 07/2005
HATIRLA SEVGİLİ AK PARTİ 06/2007
CELAL BAYAR VE BURSA 06/2007
MİLLİYETÇİLİK KİMİN İDEOLOJİSİDİR? 04/2007
TABULAR RAFA, DEMOKRASİ MEYDANA 04/2007
CUMHURBAŞKANI KİM OLMALI? 04/2007
BURSA’DA BİR YILDA ON MİLYONU AŞKIN HASTA 02/2007
YASALAR MI DEĞİŞMELİ KAFALAR MI? 02/2007
FARUK ÇELİK RÖPORTAJI 02/2007
RECEP ALTEPE RÖPORTAJI 06/2006
LAİKLİK ÇATIŞMA ARACI OLDU 06/2006
BURSA’DAN NAZIM GEÇTİ Mİ? 03/2006
GELECEĞİMİZİN TEMİNATI ÇOCUKLAR 03/2006
SEVİLEN VE BUDANAN ADAM TURHAN TAYAN 01/2006
BURSA’DA DOĞALGAZ REZALETİ 01/2006
ANKARA’YA YOLU DÜŞENLERE ÇAĞRI 11/2005
BURSA’DA İPEK, HEREKE’DE HALI 01/2006
UNUTULAN BURSA’DAN İZLENİMLER 11/2005
MEDENİYET PROJESİ AVRUPA BİRLİĞİ 11/2005
KARADENİZ’İN ÖZ EVLADI 09/2005
MEYDANSIZ ŞEHİR, HEYKELSİZ MEYDAN OLMAZ 09/2005
İSLAMCILAR SAHİDEN DEĞİŞTİ Mİ? 09/2005
KİMLERİN EİNSTEİN’I VAR? 07/2005
TAHTAKALE’YE GÜZELLEME 07/2005
“ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA!” 07/2005
MİNİKLERİN GÖZÜNDE DÜNYA 07/2005
DÖNEMİN İÇİŞLERİ BAKANI MEHMET GAZİOĞLU SİVAS’I UNUTAMIYOR: 07/2005
KENT MEYDANINA KAVUŞUYOR… 07/2005
İLK KURTARILACAK, DOĞAL ALANLAR 07/2005
DEMOKRAT BAKIŞ’A İNCE BİR BAKIŞ 07/2005
FUAT SAKA RÖPORTAJI 07/2005
ERDEM SAKER 07/2005
ONLAR BİZİ İSTİYORDU! 06/2005
AYDINLANMA VE DİN 06/2005
1.LEYLEK ŞENLİĞİ KUTLANDI! 06/2005
TAŞIN IZDIRABI 06/2005
MUSTAFA KARA 06/2005
MUTFAKTAN MİTİNGE… 06/2005
KİM BU DEDE? 06/2005
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HİKMET ŞAHİN : 06/2005
DOĞUNUN VE BATININ BİLGELERİ 06/2005
“BU MEMLEKET BİZİM… BİZİM DOSTLAR BİZİM” 06/2005
BKSTV GENEL SEKRETERİ AKİF KOÇYİĞİT: 06/2005
44. BURSA FESTİVALİ 06/2005
ŞEHRİN İÇİNDEN İMPARATORLUK GEÇTİ 05/2005
METAL FIRTINA’DA YANITLANMAYAN SORULAR? 05/2005
KEMAL EKİNCİ 05/2005
KARŞINIZDA BURSA ODA ORKESTRASI! 05/2005
İÇ BAHARINIZ DAİM OLSUN 05/2005
BURSA’DA YAŞAYAN BİR İLİŞKİ AVCISI : HAKAN AKDOĞAN 05/2005
10 DAKİKA ARA!!! 05/2005
Mehmet Gedik Röportajı 06/2005
Ertuğrul YALÇINBAYIR Röportajı 05/29/2012
YERYÜZÜNÜN LANETLENMİŞ HALKI YAHUDİLER 05/29/2012
DEMOKRAT DEVLET 05/29/2012